تبلیغات
JARFIYA - بررسی وضعیت فارغ التحصیلان رشته مرمت آثار تاریخی

بررسی وضعیت فارغ التحصیلان رشته مرمت آثار تاریخی

1391/02/5  13:06

هفته نامه فارغ التحصیلان: ایران سرزمینی با تاریخچه و تمدن  کهن است. در سفر به شهرها و روستاهای گوناگون تا چشم کار می‌کند بناهای باستانی و هزار ساله وجود دارد. این بناها برای ادامه حیات نیازمند حفاظت، مراقبت و ترمیمند. براساس این نیاز رشته‌ای به نام مرمت و احیای بناهای تاریخی در سراسر دنیا به وجود آمده است. دانشجویان این رشته کار مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی عرصه‌های مسکونی کشور را به عهده دارند.

فارغ‌التحصیلان مرمت و احیای بناهای تاریخی در واقع مهندسان معماری امروز‌‌ند، آن‌ها فرا گرفته‌اند چگونه امروز را با بهره‌گیری از تجربیات گذشته برای آینده بسازند. افرادی که می‌توانند پلی بین معماری گذشته و آینده ایجاد کنند. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته در ایران با تمام عطش و علاقه‌ای که به رشته‌‌شان داشته‌اند گویا نه سیراب می‌شوند و نه تشنه باقی می‌مانند.

 

دوست داشتن یا نداشتن؛ مسئله این است

با صرف نظر از تمامی کمبودهای کمی و کیفی و مشکلات فراوانی که جوانان در زمینه کار و تحصیل با آن مواجه‌اند، مسئله اصلی بیشتر نوجوانان ایران عدم آگاهی نسبت به رشته‌ای است که به عنوان راه نهایی در زندگی خود برمی‌گزینند. اغلب جوانانی که رشته‌های دانشگاهی خود را انتخاب می‌کنند این رشته را با پیشنهاد دیگران یا با توجه به موفقیت‌های دوستان و آشنایان در زمینه‌های گوناگون برمی‌گزینند و این عدم آشنایی با رشته‌های تحصیلی عموما در سال‌های بعدی اتفاقات ناخوشایند را رقم خواهد زد. یلدا کارشناس‌ارشد مرمت آثار باستانی در این باره می‌گوید: «‌من احساس می‌کنم ما در دوران دبیرستان درکی از رشته‌های دانشگاهی نداریم تا استعداد‌ها و توانایی‌های خود را براساس آن بسنجیم. از آنجایی که با مشکلات بسیاری در این زمینه دست و پنجه نرم کردم دلم می‌خواهد به عنوان مشاور رشته‌های دانشگاهی در کشف و هدایت استعدادهای نوجوانان به آن‌ها کمک کنم». مریم کارشناس‌ارشد مرمت آثار باستانی نیز معتقد است که بیشتر مشکلات تحصیلی، دانشجویی و شغلی در ناآشنایی نوجوانان با رشته‌های متفاوت ریشه دارد.

 

چگونه به رشته مرمت راه پیدا می‌کنید

رشته مرمت آثار باستانی و طراحی صنعتی رشته‌های مهندسی شاخه هنر محسوب می‌شوند و برای راه‌یابی به این رشته‌ها درصد نهایی درس‌هایی مانند ترسیم فنی، خواص مواد و ریاضیات اهمیت فراوانی دارد. در اکثر مواقع کسانی که دوران متوسطه خود را در هنرستان گذرانده‌اند، به جهت تمرکز بر درس‌های تخصصی در دروسی مانند ریاضیات ضعیف ظاهر می‌شوند و آن‌هایی که دبیرستان خود را در رشته تجربی و ریاضی به پایان رسانده‌اند در میان رقبا شانس بیشتری برای برنده شدن نصیبشان می‌شود.

 

رشته‌ای به نام مرمت آثار باستانی

افراد جامعه تصور مبهمی از رشته‌های متفاوت دارند و عموما این تصور را با ارائه اطلاعات اشتباه به دیگران منتقل می‌کنند. یلدا در این باره می‌گوید: «وقتی به کسی می‌گویم در زمینه مرمت تحصیل کرده‌ام، فکرمی‌کنند کار ما تعمیر در و پنجره و وسائل قدیمی است در صورتی یک کار ما تقویت استراکچر، مطالعات اجتماعی، طرح‌های احیا و بررسی سازه‌ای بنا است».

 


شغل آینده و رشته

سال‌ها کوشش و تلاش فضایی را به منظور کسب تجربه و درآمدزایی می‌طلبد. اشتغال در زمینه رشته تحصیلی آرزویی است که گاهی برای افراد به رویایی دور از دسترس بدل می‌شود. علاقه شرط ورود به یک رشته است اما هرگز شرط کافی نیست، کسانی که به هر دلیلی از یافتن شغلی مناسب در رشته مورد علاقه‌شان بازمی‌مانند، سرخوردگی و طعم شکستی را چشیده‌اند که تا مدت‌ها کامشان را تلخ کرده است. فعالیت در زمینه مرمت آثار باستانی مانند هر رشته‌ای مشکلات و مسائل خاص خود را دارد، هزینه‌های احیای آثار کهن از طریق سازمان میراث فرهنگی تامین می‌شود، فارغ‌التحصیلان رشته مرمت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، یعنی از طریق شرکت‌هایی که برای احیای بناها قرارداد می‌بندند با میراث فرهنگی در ارتباطند.

کار در این رشته به 2 دسته تقسیم می‌شود پروژه‌ای و پژوهشی. پروژ‌ه‌ای در واقع همان کار گروهی مرمت آثار باستانی با زمانی طولانی است که اصولا در فضای آزاد و تحت شرایط  آب و هوایی متفاوت انجام می‌شود و پژوهشی به تحقیق و بررسی در زمینه مرمت گفته می‌شود و اصولا به عنوان کاری با درآمد ثابت روی آن حساب باز نمی‌کنند. راه بعدی البته تدریس به عنوان استاد این رشته در دانشگاه است.

 

مشکلات

فعالیت در هر رشته‌ای با مسائل و مشکلات ویژه‌ای همراه است. ریحانه یکی از مشکلات فعالیت در این رشته را محدودیت و تعداد کارگاه‌ها می‌داند و می‌گوید: «‌تعداد کارگاه‌ها در مقایسه با فارغ‌التحصیلان این رشته بسیار اندک است و از طرفی وسائل امنیتی مناسب جهت این کار برای کسانی که دائم روی داربست در حال فعالیت‌اند فراهم نیست‌». سمانه نیز یکی از مشکلات خودش به عنوان دختری که در این رشته تحصیل کرده است را جنسیت معرفی می‌کند و سخن خود را این‌گونه بسط می‌دهد: «‌کارهایی چون مرمت اصولا مردانه به نظر می‌آیند و به زنان در این قبیل کارها اعتماد کمتری می‌شود در صورتی که من هیچ تفاوتی احساس نمی‌کنم‌».

یلدا ضمن تائید گفته دوستانش اضافه می‌کند: «‌کسانی که رشته مرمت می‌خوانند باید به شهرهای مختلفی سفر کنند. برخی خانواده‌ها با این ویژگی مشکل دارند و فضای پر اضطرابی برای خانواده و دانشجو ایجاد می‌کند، پس بهتر است پیش از هر چیز علاقمندان این رشته به محدودیت‌ها و امکانات توجه کنند‌».

مریم نیز مسئله‌ای دیگر را بر می‌شمارد می‌گوید: «‌متاسفانه دانشجویان و فارغ‌‌التحصیلان معماری در رشته ما دخالت می‌کنند و بدون ذره‌ای اطلاعات اقدام به کارهای مرمت می‌کنند این کار علاوه بر کاهش فرصت‌های اشتغال فارغ‌التحصیلان مرمت، موجب رواج کار غیرحرفه‌ای و پرنقص می‌شود».

علی نیز فعالیت در رشته مرمت را حرفه‌ای ثابت نمی‌داند و خودش با وجود علاقه به رشته تحصیلی‌اش از راه کارهای گرافیک درآمد کسب می‌کند.

با در نظر گرفتن تمامی احتمالات برخی از اتفاقات در زمینه مشاغل و حرف مختلف اجتناب‌ناپذیر است. اکثر فارغ‌التحصیلان رشته مرمت با وجود علاقه‌شان به این رشته این روزها علارغم تلاششان با مشکل عدم ثبات و امنیت کاری مواجه‌اند، آن‌ها علت وقوع چنین مشکلی را کاهش بودجه سازمان میراث فرهنگی و تعدیل نیروها در پی این رویکرد می‌دانند، این مسئله تاثیر منفی روی علاقمندان این رشته گذاشته است تا آنجا که برخی از آنان از انتخاب رشته مرمت پشیمان شده‌اند.

ایران کشوری باستانی است که در هر گوشه و کنارآن بناهای فراوانی وجود دارد که  نشان این قدمت را بر پیشانی خود را دارند و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در حفظ و احیای بناها و در نهایت جذب توریست نقش موثری دارند؛ بهتر است برای شعله‌ور نگاه داشتن آتش اشتیاق این عزیزان به اقدامات جدی‌تری دست زد.


نگارنده: جعفر خانی | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

https://www.getjar.com/categories/all-games/action-games/Rules-of-Survival-Cheat-960889
1397/08/28 00:53
This has to be one of my favorite posts! And on top of thats its also very helpful topic for newbies. nice one a lot for the information!
appetit reduzieren tabletten
1397/08/26 09:14
Greetings! Very helpful advice in this particular post!
It is the little changes which will make the largest changes.
Many thanks for sharing!
Adalberto
1397/08/26 04:08
Read the latest media stories about the company and be sure to are obvious
on why you expect the business's income to cultivate.
schnell abnehmen pillen
1397/08/26 03:13
Please let me know if you're looking for a author for your weblog.
You have some really good articles and I believe I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some content for
your blog in exchange for a link back to mine. Please blast
me an email if interested. Kudos!
welche pillen helfen beim abnehmen
1397/08/25 15:03
I know this web site gives quality dependent articles or reviews and other
information, is there any other site which presents these information in quality?
cosplay costumes for female
1397/08/23 21:06
I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website?

Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or
2 pictures. Maybe you could space it out better?
cosplay costumes marvel
1397/08/21 03:42
Howdy! This is kind of off topic but I need some advice from an established
blog. Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but I
can figure things out pretty quick. I'm thinking about making
my own but I'm not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
Appreciate it
Attract Men Instantly
1397/08/21 01:17
Have you always wanted to attract men? It’s not as easy as many would like to believe.
There’s a secret and you’re about to find out exactly what it is.

Simply visit http://destyy.com/wXQUQ9 and learn all about it.
Three Week Diet
1397/08/20 20:46
How would you like to lose weight in just three weeks? Take a look at http://destyy.com/wXQe46 and see for yourself how it’s possible.
You’ll lose weight and keep it off following this plan. Remember,
losing weight isn’t just for yourself. You’re also doing it for those who rely on you.

Lose weight today and make sure you’re there for them tomorrow
Drop Shipping Guide
1397/08/19 23:50
Have you been wanting to get into the world of drop shipping, but didn’t know
where to start? This guide http://destyy.com/wXm77T will show
you how to get started. It’ll teach you where to buy
all the stuff that can be sold for super high profits.
Red Tea Detox
1397/08/19 05:44
Liz Miller discovered an amazing diet secret when she was in Africa.
She learned that hunters drank green tea to keep from being hungry.

Read all about her discovery here http://kudoflow.com/4wjo Watch the weight disappear by simply drinking delicious red tea.
publish.lycos.com
1397/08/16 11:13
I was curious if you ever considered changing the page layout of your website?
Its very well written; I love what youve
got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2
images. Maybe you could space it out better?
12 Volt Automotive Led backup Lights
1397/08/11 11:32
Heya! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work!
vitamine per capelli
1397/08/8 20:57
Hi there I am so excited I found your blog, I really
found you by accident, while I was searching on Bing
for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a
lot for a incredible post and a all round enjoyable blog (I
also love the theme/design), I don't have time to read it all at
the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the
great work.
vitamine gegen haarausfall
1397/08/8 17:08
Hello! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my previous room
mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
integratori x capelli
1397/08/8 15:59
Useful information. Fortunate me I found your web site unintentionally,
and I am stunned why this accident did not came about earlier!
I bookmarked it.
12 volt auto led lights
1397/08/8 13:55
Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and include approximately all vital infos. I'd like to look more posts like this .
Integratori per far crescere i capelli
1397/08/8 13:39
Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost
on everything. Would you advise starting with
a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices
out there that I'm totally confused .. Any recommendations?
Appreciate it!
vitamine für das haarausfall
1397/08/8 10:27
Please let me know if you're looking for a writer for your site.
You have some really great posts and I think I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please send me an email if interested. Thank you!
pillole per capelli
1397/08/8 09:09
Hello, I read your new stuff like every week. Your story-telling style is witty, keep it up!
tabletten für haarwachstum
1397/08/8 08:49
This web site certainly has all the information I needed concerning this subject and didn't know who
to ask.
haar vitamine
1397/08/8 04:46
Do you have a spam problem on this blog; I also am a
blogger, and I was wondering your situation; we have developed some
nice methods and we are looking to exchange solutions with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.
lena___
1397/08/4 22:17
How does relaxing and having a good time with a pretty blonde sound?
If it sounds like an exciting way to spend your time, then you need
to check out http://www.camgirl.pw/lena___/ She is a
real doll and this cam girl knows what you want
to see. You’ll never ever be bored when the two of you are all
alone. Want to have the best time possible? Take this girl directly into private and she’ll put a smile on your face.
czy można mieć dwa konta bankowe
1397/08/3 11:13
Hello there, I found your web site by means of Google whilst searching for a related matter, your web site came up,
it seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Hi there, just changed into aware of your blog through
Google, and located that it's really informative.

I am gonna be careful for brussels. I'll appreciate if you happen to proceed
this in future. Lots of other people shall be benefited from
your writing. Cheers!
co to jest konto osobiste
1397/08/3 05:00
I used to be able to find good information from your articles.
Free auto approve list 10-17-2018
1397/07/30 00:50
There’s been a lot of changes since I last left a comment about my site.
I’m starting to add the new features that I’ve wanted to.
I hope in the next few weeks that all of it will be up and running.
It’s going to take time and I haven’t had much of it to dedicate to this
project. I thank you all for visiting my site
and I hope you have a great weekend!
alongador Peniano
1397/07/29 20:35
Good response in return of this difficulty with genuine arguments and describing everything regarding that.
good hair products for hair loss
1397/07/25 14:37
Highly descriptive post, I loved that bit. Will there be
a part 2?
plant's
1397/07/23 00:20
Great post. I was checking continuously this blog
and I'm impressed! Very helpful info specifically the last part :) I care for such info a lot.

I was looking for this certain information for a very long time.
Thank you and best of luck.
wealthier
1397/07/23 00:16
I every time used to read post in news papers but now
as I am a user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30